Forex Trading

NBP: inflacja w 2023 r wg prognozy centralnej wyniesie 13,6 proc. Puls Biznesu pb.pl

Posted On
Posted By vistamri_blog

To ostatni tak wyraźny spadek rocznego tempa wzrostu. Rozpędzenie pozostaje wysokie (+0,7% m/m), a baza statystyczna w kolejnych miesiącach będzie mniej korzystna. Pod koniec 2024 możemy zobaczyć wzrost bazowej do 4,5-4,6% – szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego. Zdaniem NBP skalę rewizji w dół dynamiki PKB będą łagodzić zmiany legislacyjne wprowadzone od zamknięcia projekcji marcowej. Obejmują one korektę programu Polski Ład, wsparcie dla kredytobiorców, planowane podniesienie wydatków na obronę narodową, wzrost wydatków publicznych na pomoc dla uchodźców oraz przedłużenie rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – wskazano. Zdecydowanie wyższą prognozę inflacji w grudniu 2024 r.

Dziennik ING: Amerykańska inflacja stopniowo spada. Kontynuacja ożywienia koniunktury w Polsce w 1kw24.

Dla gospodarek rozwiniętych przewiduje się spadek wzrostu PKB w 2023 r. Zanim wzrośnie do 1,4 proc. Przewiduje się, że około 90 proc. Gospodarek rozwiniętych odnotuje spadek wzrostu PKB w 2023 roku. W przypadku rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się, perspektywy gospodarcze są średnio lepsze niż w przypadku gospodarek rozwiniętych, ale różnią się bardziej w zależności od regionu. Średnio oczekuje się, że w 2023 r.

Prezes NBP przemówił. Pokazał mapę, która ma podważać zarzut z wniosku o Trybunał Stanu

PKB w ’23, z czego 0,8 proc. PKB sfinansowana będzie przez producentów – podał NBP w projekcji. NBP pisze, że kolejne źródło niepewności dotyczy przyszłych decyzji nowego rządu w odniesieniu do skali i zakresu osłonowych działań fiskalnych podejmowanych w celu złagodzenia negatywnych skutków wysokich cen surowców dla gospodarstw domowych.

Inflacja w Polsce rośnie. Podwyżka VAT na żywność zrobiła swoje

Choć kilka sieci handlowych zarzekało się,że w kwietniu cen nie podniesie, to jednak według danych GUS ceny artykułówspożywczych w kwietniu były o 2,1% wyższe niż w marcu oraz o 1,9% wyższe niżrok temu. Niemniej jednak wciąż jest to wyraźnie mniej, niż gdyby VATzostał w całości przerzucony na konsumentów. Tak się zapewne stanie w ciągunajbliższych paru miesięcy. Względem marca indeks cen towarów i usług konsumpcyjnychpodniósł się aż o 1,1% po zwyżce o 0,2% w marcu, która była poprzedzonaprzyrostami o 0,3% w lutym oraz 0,4% w styczniu.

Inflacja w Polsce mocno się zmieni. Skrajne prognozy ekonomistów

Przez analityków Banku Pekao, BNP Paribas i Polskiego Instytutu Ekonomicznego, które zakładają, że na koniec bieżącego roku, czyli w grudniu 2024 r., inflacja CPI w Polsce wzrośnie tylko do 4,5 proc. To i tak byłoby sporo powyżej celu NBP, który wynosi 2,5 proc. (punktowy), tolerowany przedział do 1,5-3,5 proc. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w kwietniu skończyła się trwająca 12 miesięcy seria spadku miesięcznej inflacji Benjamin Graham Biografia i jego słynnej książce rozsądny inwestor konsumenckiej w ujęciu rok do roku (wyłączając listopad 2023 r., gdy wskaźnik CPI był stabilny). Oprócz uwarunkowań zewnętrznych istotnym źródłem ryzyka projekcji jest – zdaniem autorów projekcji – kształt polityki fiskalnej realizowanej po wyborach parlamentarnych w Polsce. “Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i asymetrię ryzyk w górę dla inflacji CPI” – napisano.

  1. Tak się zapewne stanie w ciągunajbliższych paru miesięcy.
  2. Przyniesie częściowe zniesienie tarczy antyinflacyjnej.
  3. Wg PKO BP zakładany spadek inflacji bazowej, z blisko 10 proc.
  4. Podwyższona inflacja oraz relatywnie niska ocena perspektyw gospodarczych konsumentów i przedsiębiorców będą miały negatywny wpływ na dynamikę aktywności w kolejnych kwartałach.
  5. “Materializacja powyższego ryzyka oddziaływałaby w kierunku wyższej ścieżki PKB oraz inflacji CPI, przy czym skala odchylenia tych kategorii względem scenariusza bazowego byłaby uzależniona od formy ekspansji fiskalnej” – dodano.
  6. I choć nasze dyskusje na ten temat nie mają końca, to coraz częściej merytoryczne argumenty znikają na rzecz emocjonalnych pokrzykiwań.

Zamieszanie wokół następcy wskaźnika WIBOR. W tle słowa prezesa Glapińskiego

W kampanii wyborczej na razie więcej jest ostrych ataków na PiS – który równie brutalnie na nie odpowiada – niż konkretnych zapowiedzi dotyczących unijnej polityki. W drugim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, dlaczego nie możemy dojść do żadnego rozstrzygnięcia w debacie Binomo przestaje działać w Rosji: jaki jest powód o aborcji, która stała się nieusuwalnym elementem naszego politycznego krajobrazu. I choć nasze dyskusje na ten temat nie mają końca, to coraz częściej merytoryczne argumenty znikają na rzecz emocjonalnych pokrzykiwań. Gościem Darii Chibner będzie Tomasz P. Terlikowski – RMF, publicysta, felietonista.

Ceny ropy naftowej spadają średnio o 3 proc. Bardziej niż w scenariuszu podstawowym. Następuje niewielki dodatkowy spadek inflacji z wyłączeniem żywności i energii” – dodano w projekcji. Biorąc pod uwagę kwartalne prognozy, inflacja bazowa – podobnie jak główny wskaźnik CPI – nie dotrze do punktowego celu w horyzoncie prognozy.

Dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia. Dziś dane z rynku nieruchomości i produkcja przemysłowa z USA. – Jestem optymistą – 1,5 proc.

“Mam nadzieję, że inflacja ma szczyt w tym roku. Prognozujemy, że wrzesień to może być wzrost do około 16,4 proc. inflacji” – powiedziała Rzeczkowska w sobotę na antenie radia RMF.Dodała, że głównym komponentem koszyka inflacyjnego w Polsce są ceny energii i ceny surowców energetycznych. “To jest źródło zewnętrzne, na które wpływu nie mamy. (…) To przede wszystkim jest efekt wojny w Ukrainie” – stwierdziła. Narodowy Bank Polski przedstawił główne elementy najnowszej prognozy dotyczącej inflacji i wzrostu gospodarczego w Polsce. “Byłoby dość zaskakujące, gdyby realizacja tej projekcji inflacyjnej była podstawą do obniżek stóp procentowych w tym roku” — oceniają ekonomiści.

Według projekcji inflacja znajdzie się w tym przedziale z 50-procentowym prawdopodobieństwem. Inflacja wyniesie 3,7 – 6,8 proc., a w 2025 r. Znajdzie się w przedziale 2,1-5,1 proc.

Popyt ten był wspierany głównie przez sprzedaż odzieży i obuwia, usług turystycznych oraz tych związanych z rekreacją i kulturą. Również przyspieszył wzrost inwestycji, a jeśli chodzi o wzrost nakładów inwestycyjnych to został on odnotowany we wszystkich branżach. Co prawda, jeszcze na 2021 rok podwyższono Analiza techniczna NASDAQ 12 lipca prognozę dynamiki PKB do 5,3% względem 5% z lipcowej projekcji. Jednak już na kolejne dwa lata ma być ona poniżej poziomu 5%, a dokładniej zarówno w 2022 jak i 2023 roku wyniesie 4,9%. W ostatnich miesiącach to rosnąca aktywność gospodarcza po zakończeniu lockdownu, napędzała krajową gospodarkę.

Related Post